Wróć

Poszerzona architektura, a może rozszerzona konstrukcja?

Rozszerzona rzeczywistość znajduje swoje odzwierciedlenie w niejednej branży, ale to właśnie na architekturze pozostawia największe piętno.

Architektura blog
Rounded rectangles

Rozszerzona rzeczywistość znajduje swoje odzwierciedlenie w niejednej branży, ale to właśnie na architekturze pozostawia największe piętno.

Poszerzona architektura, a może rozszerzona konstrukcja?

Bez problemu można postawić tezę, że architektura należy do najstarszych, istniejących profesji. Jednak pomimo tak długiego stażu, zmienia się ona błyskawicznie wraz z trendami zachodzącymi na rynku. 

W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się wykorzystaniu rozszerzonej rzeczywistości (AR) w budownictwie oraz konstrukcjach. Tekst podzieliliśmy na podpunkty. Każdy z nich przedstawia inną aplikację, technologię AR. 

1. Morpholio AR Sketchwalk


Narzędzie AR pozwalająca architektom/projektantom uwydatnić ich szkice, umieszczając je w jednej pozycji na ekranie Ipada. Dzięki temu możesz zrobić wirtualny spacer po powierzchni twojego projektu wizualizując sobie lub swoim klientom faktyczne poczucie realnej przestrzeni.

2. Aplikacje mierzące na Androida i IOS 


Obecnie znalezienie aplikacji do pomiaru nie jest problemem. Wystarczy wybrać sklep z apkami i w polu wyszukiwania wpisać "pomiar". Od razu wyświetli się co najmniej10 pozycji. Aplikacje stały się tak popularne, że sam IOS 12 posiada wbudowaną aplikację pomiaru.

3. Augment


Aplikacja pozwalająca użytkownikowi wyświetlać modele 3D w czasie rzeczywistym w odpowiedniej skali. Platforma dostępna jest na smartfony oraz tablety, głównie wykorzystywana przez projektantów, sprzedawców i zespoły marketingowe w zwiększaniu sprzedaży. 

4. Fologram


Program wykorzystujący okulary rozszerzonej rzeczywistości, takie jak Hololens. Jego główne zastosowanie to transformacja modelu 3D w pełny rozmiar konstrukcji. Ma on na celu uproszczenie budowy skomplikowanych projektów, które wymagają szeregu pomiarów, weryfikacji oraz specyficznej analizy. 

5. Gamma AR


Aplikacja służąca do monitorowania placów budowy z rozszerzoną rzeczywistością. Pozwala na porównywanie pracy realnej z informacjami umieszczonymi w projekcie. Dzięki niej możesz zobaczyć modele 3D BIM przed lub w trakcie trwania pracy, unikać pomyłek w pracy oraz obniżyć koszt budowy.

6. ARki


ARki to aplikacja służąca do prezentowania projektów architektonicznych przy użyciu rozszerzonej rzeczywistości. Nic bardziej skomplikowanego. Możesz ją pobrać na androida oraz iosa.

Wypróbuj AR na swoim telefonie:

📲 Pobierz z App Store: kliknij tutaj
📲 Pobierz z Google Play: kliknij tutaj