Wróć

AR na Rynku Gier!

Rynek gier rośnie gwałtownie, czego nie trzeba nikomu przedstawiać, wykresy mówią same za siebie. Zainteresowanie jest tak ogromne, że ekonomiści dopatrują się powstania bańki spekulacyjnej spowodowanej, drastycznym wzrostem akcji spółek zajmujących się tworzeniem gier.

Controller 2618897 1280
Rounded rectangles

Rynek gier rośnie gwałtownie, czego nie trzeba nikomu przedstawiać, wykresy mówią same za siebie. Zainteresowanie jest tak ogromne, że ekonomiści dopatrują się powstania bańki spekulacyjnej spowodowanej, drastycznym wzrostem akcji spółek zajmujących się tworzeniem gier.

AR na Rynku Gier!

Rozszerzona rzeczywistość po raz pierwszy pojawiła się w latach 90. Mimo, że temat interesował naukowców od lat 60, zasoby technologiczne umożliwiły przełom dopiero 30 lat później. Technologia AR stopniowo się rozwijała, szukając swojego odzwierciedlenia w wielu branżach, nie pomijając rynku gier. 

Co wspólnego ma więc technologia Rozszerzonej Rzeczywistości z rynkiem gamingowym? 

1. Atrakcyjność grania

Rozszerzona Rzeczywistość pozwala graczom wejść do cyfrowego środowiska, co daje poczucie integracji ze światem przedstawionym w rozgrywce. Wraz ze wzrostem technologii zwiększają się też wymagania graczy. AR dzięki implementacji obiektów wygenerowanych komputerowo, łączy świat cyfrowy z rzeczywistym, tym samym przełamuje barierę użytkownik/developer. 

2. Zastępca tradycyjnego gamingu 

Mimo nieograniczonych możliwości AR w gamingu, technologia nie jest na tyle popularna by konkurować z grami komputerowymi albo konsolami. Tradycyjne konsole Playstation, Xbox są dobrym, sprawdzonym jakościowo sprzętem, ale kto wie, może nadejdzie czas konsol AR. Mimo wszystko dla osób, które chcą zrobić sobie przerwę od dotychczasowego sposobu grania warto spróbować Rozszerzonej Rzeczywistości. Istnieje wiele formuł gamingu AR. Najpopularniejsze są aplikacje typu Pokemon Go, jednakże na rynku pojawia się coraz więcej gier pozwalających na zabawę z dostępem do fabuły oraz rozbudowanego systemu sterowania. 

3. Technologie potrzebne do stworzenia AR 

Postęp technologiczny wprowadził rozwój gier na zupełnie inny poziom. Granie w 4K już nikogo nie dziwi, a stałe 120FPS jest codziennością. Wzrost możliwości wśród graczy bazuje na dostępności wielu nowych opcji wśród developerów. Ich wizje w końcu mogą stać się realne, a zamierzone cele spełnione. Istnieje mnóstwo przedsiębiorstw inwestujących w rozwój AR w gamingu, stale tworząc nowe projekty, nie pomijając przy tym trendów, które trzymają graczy godzinami przed monitorami. 

Jaka więc technologia służy do stworzenia środowiska AR? 

  • Unity 5
  • ARPA
  • XCODE 7
  • WIKITUDE
  • VUFORIA


Dzięki tym środowiskom stworzysz wymarzoną grę AR, jednakże nie jest to wcale takie proste, o czym dowiesz się w następnym wpisie, poświęconym zawodzie programisty AR.

Nasze przemyślenia

Zdecydowanie nie jesteśmy fanami zacierania się świata rzeczywistego na rzecz środowiska wygenerowanego przez komputer, jednakże zmiany zachodzące w AR są nam bliskie. Sami tworzymy aplikację bazującą na technologii AR. Uważamy, że usprawni ona wiele branż  oraz będzie świetnym dodatkiem do codziennego życia w postaci rozrywki, a nawet pracy. Jest wiele projektów AR, których wyczekujemy z niecierpliwością np. The Witcher Monster Slayer, dlatego jeżeli wy też interesujecie się AR, serdecznie was zapraszamy na nasze social media, na których wymieniamy się najciekawszymi dawkami informacji o Rozszerzonej Rzeczywistości. 


Wypróbuj AR na swoim telefonie:

📲 Pobierz z App Store: kliknij tutaj
📲 Pobierz z Google Play: kliknij tutaj