Wróć

Technologia AR bez tajemnic

Tym razem rozmawiamy z jednym z naszych developerów, Markiem Bakalarczukiem o jego przemyśleniach dotyczących Poszerzonej Rzeczywistości (AR). Zapraszamy do lektury!

4
Rounded rectangles

Tym razem rozmawiamy z jednym z naszych developerów, Markiem Bakalarczukiem o jego przemyśleniach dotyczących Poszerzonej Rzeczywistości (AR). Zapraszamy do lektury!

Technologia AR bez tajemnic

Tym razem rozmawiamy z jednym z naszych developerów, Markiem Bakalarczukiem o jego przemyśleniach dotyczących technologii Poszerzonej Rzeczywistości (AR). Zapraszamy do lektury!


Jakie zaobserwowałeś ostatnio trendy w AR?


M: Ciężko mówić o ostatnich trendach, ponieważ technologia AR rozwija się i na razie orbituje dookoła kilku głównych segmentów. Przede wszystkim, social media. Mamy przeróżne nakładki na Facebooku i Snapchacie, gdzie dodajemy sobie rogi, czy zakładamy kapelusze i okulary itp.
Drugi segment, to motoryzacja: prezentowanie pojazdów wraz ze zmianą różnych parametrów, na przykład koloru nadwozia, czy wyglądu felg. Kolejnym dość dużym segmentem, gdzie wykorzystuje się AR jest projektowanie wnętrz. Powstają już aplikacje, które pozwalają na zaprojektowanie wyglądu pokoju, łazienki itp.. Oczywiście segment gier. Te wszystkie Pokemon GO i jego klony, ale także gry miejskie wykorzystujące rzeczywistość rozszerzoną. Poza tymi, powstają coraz częściej aplikacje szkoleniowe i serwisowe: na okulary HoloLens powstało wiele aplikacji dla serwisantów przeróżnych zaworów, widziałem symulator suwnicy dla HoloLens. Ale spotkałem się także z zastosowaniem, także dla HoloLens, jako symulacja operacji w szpitalu.


Jaka jest przyszłość AR?


M: Według mnie postęp technologii towarzyszących AR, głównie rozwój wszelkiego rodzaju okularów dla tej technologii sprawi, że rzeczywistości rozszerzonej będziemy mogli używać praktycznie w każdym aspekcie naszego życia. Od prostych instrukcji obsług począwszy, na skomplikowanych symulatorach operacji chirurgicznych skończywszy. Rzeczywistość rozszerzona jest bardzo użytecznym narzędziem w codziennym życiu.

 

Co stanowi największe wyzwanie w projektach AR?


M: Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od specyfikacji projektu. Najczęściej wyzwaniem jest prawidłowy balans pomiędzy rozmiarem aplikacji a optymalizacją. Jednak są to w znacznej większości projekty na urządzenia mobilne, więc ważny jest zarówno rozmiar, jak i prawidłowa optymalizacja, żeby wszystko działało płynnie, ale także wyglądało dobrze.

 

Gdzie według Ciebie można wykorzystać AR?


M: To bardzo szeroki temat. Jak mówiłem wcześniej, rzeczywistość rozszerzona ma szeroki wachlarz zastosowań. Jednak ja przyszłość AR upatruję we wspomaganiu życia. Wirtualne instrukcje obsługi, aplikacje wspomagające serwisantów, aplikacje wspomagające szkolenia, symulacje operacji, ale także gry, rozrywka, marketing. W przypadku naszej aplikacji widzę szerokie zastosowanie w e-commerce. W obecnej funkcjonalności mamy już możliwość zakupu online, ale rozważamy rozwój w kierunku szeroko rozumianej obsługi procesu zakupowego: wyświetlanie ocen, opinii, recenzji a nawet możliwość nawigacji w sklepie stacjonarnym, gdzie na ekranie naszego telefonu możemy wyświetlić recenzje umiejscowione w konkretnym miejscu w sklepie. Technologia AR daje wielkie możliwości i w przypadku jej wykorzystania granicą jest tylko nasza wyobraźnia.


Wypróbuj AR na swoim telefonie:

📲 Pobierz z App Store: kliknij tutaj

📲 Pobierz z Google Play: kliknij tutaj