Wróć

Case study: Restauracja przyszłości

W dzisiejszym artykule, chcemy podzielić się z Wami naszą wizją restauracji przyszłości używając aplikacji Get More. Mamy nadzieję, że zainspirujemy do podjęcia nowych działań niektórych restauratorów!

Rectangle 19
Rounded rectangles

W dzisiejszym artykule, chcemy podzielić się z Wami naszą wizją restauracji przyszłości używając aplikacji Get More. Mamy nadzieję, że zainspirujemy do podjęcia nowych działań niektórych restauratorów!

Case study: Restauracja przyszłości

Z biegiem czasu, restauracje i punkty gastronomiczne muszą dostosowywać się do coraz większej konkurencji. Wymagania klientów rosną proporcjonalnie do ilości atrakcji towarzyszącym naszym posiłkom. Aktualnie, dobrze sporządzone danie to nie wszystko. Restauracje, które najszybciej zaadresują potrzeby swoich klientów poprzez wprowadzenie najnowszych technologii, jednocześnie oferując przy tym dodatkową wartość osiągną prowadzenie.  W dzisiejszym artykule, chcemy podzielić się z Wami naszą wizją restauracji przyszłości używając aplikacji Get More. Mamy nadzieję, że zainspirujemy do podjęcia nowych działań niektórych restauratorów!
 
W skład naszej restauracji przyszłości wchodzi:


1. Interaktywne menu


W obecnej sytuacji epidemiologicznej, coraz więcej knajp wycofuje z obiegu karty, zastępując je tabliczką z kodem QR. Co prawda, jesteśmy zwolennikami takich rozwiązań, jednak surowy kod QR nie komponuje się dobrze z wystrojem stolika. W tym wypadku, proponujemy użyć np. logo restauracji jako grafikę reprezentującą menu. Warto zaznaczyć, że jedną z przewag skanowania logo restauracji jest możliwość wprowadzania zmian w czasie rzeczywistym. W przypadku popełnienia błędu w zawartości naszej karty, wydrukowany kod QR jest do poprawy. 

Jednak, jeżeli jesteśmy zwolennikami tradycyjnej karty w formie papierowej, możemy wzbogacić nasze menu o dodatkowe nagrania z procesu powstawania każdego z dań. W ten sposób nasi goście zawszę będą wiedzieć, co pojawi się im na talerzu.

2. Osobiste powitanie szefa kuchni


Idąc dalej, po zeskanowaniu logo restauracji, pojawia nam się wachlarz interakcji takich jak np. osobiste powitanie szefa kuchni na wideo. Nie ma co ukrywać, że szefowie stanowią wizytówkę wielu renomowanych knajp. W naszym wypadku, sami jesteśmy w stanie wypromować naszego szefa, jednocześnie sprawiając, że goście poczują się wyjątkowi otrzymując personalne powitanie.

3. Inteligentne dobieranie dań


Ile razy zdarzyła Wam się sytuacja, gdy nie wiedzieliście, które danie lub wino będzie doskonale komponowało się z naszym wyborem? Ile razy doświadczyliście sytuacji, w której nie było podanej dokładnej listy alergenów w opisie dania? My, napewno wiele razy i sami doskonale znamy ten problem. 

W naszej restauracji przyszłości, analogicznie, po zeskanowaniu logo lub dowolnie wybranego elementu np. naszej karty, pojawiają się automatyczne sugestie parowania dań oraz napojów, a w opisie dokładna lista alergenów. W ten sposób unikniemy rozczarowania i odciążymy obsługę, która jak każdy, czasami może się pomylić.

4. Analityka działań


Odpowiedź brzmi: dane, dane i jeszcze raz dane! Według ekspertów, dane stanowią informacje na wagę złota, na podstawie których można oszacować wiele wniosków, aby następnie planować działania. W przypadku wirtualnej karty, możemy dowolnie testować różne kombinacje ułożeń dań i ich parowania. Dzięki temu, jesteśmy w stanie oszacować, w jakich godzinach jest największy ruch, jakie wybory podejmują nasi goście oraz przede wszystkim jak lepiej dostosować ofertę.


Wypróbuj AR na swoim telefonie:

📲 Pobierz z App Store: kliknij tutaj

📲 Pobierz z Google Play: kliknij tutaj